Site Overlay

Kiedy kończy się sezon motocyklowy?

Kiedy kończy się sezon motocyklowy?

Zakończenie sezonu motocyklowego to dla wielu osób synonim schowania swojego motocykla w suche i bezpieczne miejsce oraz wyczekiwanie na pojawienie się pierwszych ciepłych dni. Swoją drogą taki czas warto wykorzystać na odwiedzenie serwisu i zrobienie przeglądu sezonowego. Po co potem stać w kolejkach i tracić pierwsze ciepłe dni?

Czy motocykl jest tylko na lato?

Znamy kilka osób, które jeżdżą motocyklem nawet w śnieżycy i mają z tego całkiem spora frajdę, aczkolwiek takie przypadki są jednostkowe. W większości motocykle wykorzystujemy jednak w sezonie letnik, którego początkiem możemy uznać pierwsze dni z temperaturą około 20 stopni. Wtedy właśnie wyciągamy nasze motocykle, które powinny mieć zmieniony olej, naładowane akumulatory, naciągnięty łańcuch i przede wszystkim sprawdzony system hamulcowy. Kiedy jednak taki sezon się kończy?

Jesień nie taka straszna jak opowiadają.

Zadając to pytanie motocyklistom możemy usłyszeć pełną gamę odpowiedzi i żadna się nie powtórzy. Naszym zdaniem sezon motocyklowy kończy się wtedy, kiedy jazda motocyklem staje się niebezpieczna, a ryzyko wywrotki wzrasta. Zazwyczaj jest to przełom września i października, choć wszystko uzależnione jest od pogody. Jeżeli jesień rozpieszcza nas wysokimi temperaturami to tak na prawdę nie ma co sugerować się kartkami w kalendarzu, aczkolwiek musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach związanych z bezpieczeństwem.

z900

Chłodne poranki i wieczory

O ile w październiku 20 stopni w południe nie jest niczym szczególnie dziwnym, tak musimy pamiętać, że poranki i wieczory są chłodne. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia motocyklisty bo chłodne poranki i wieczory oznaczają sporą ilość wilgoci na drogach. A jak wiemy, wilgoć oznacza większe prawdopodobieństwo wpadnięcia w poślizg. Szczególnie niebezpiecznym miejscem jest przejście z terenu zalesionego do terenu otwartego. To właśnie to miejsce z pięknego i suchego asfaltu zmienia się w mokra nawierzchnię, która jest bardzo niebezpieczna – szczególnie na łuku.

Takich miejsc jest oczywiście więcej i pod koniec sezonu trzeba mieć oczy dookoła głowy. Warto zwracać również szczególną uwagę na piasek na drodze, którego jest znacznie więcej.

Kiedy odstawić motocykl do garażu?

Odpowiedź jest prosta: kiedy sami tak stwierdzicie. Nie ma jednego i konkretnego przykazania informującego o tym, że od danego dnia nie można już jeździć motocyklem. Najważniejsze w tym aspekcie jest Wasze doświadczenie i to jak pewnie czujecie się na drodze. Jeżeli nie straszne Wam jeżdżenie w deszczu to nic nie stoi na przeszkodzie, abyście jeździli w deszczu. 

Ważne, aby Wasz motocykl był sprawny

Najważniejszym aspektem w długim sezonie jest sprawność naszego motocykla. Dobre ogumienie, perfekcyjny stan hamulców oraz oświetlenie, które pomoże nam z coraz to szybciej zapadającym zmrokiem. 

Warto też po zakończeniu sezonu wpaść do naszego serwisu i wykonać przegląd po sezonowy po to, aby nasz motocykl w pełnej gotowości oczekiwał na wiosnę! 🙂

Zakup motocykla na koniec sezonu to dobry pomysł?

Ostatnie przejażdżki naszym testowym Z900 przekonały mnie, że obecne motocykle są tworzone po to, aby jeździć w trudniejszych warunkach. Tryb RAIN, która znacząco uspokaja motocykl, pozwala nam na kontrolowana i pewną jazdę z warunkach deszczowych bez obawy o to, że za chwile stracimy trakcję i skończymy na boku. 

Jeżeli chcecie przetestować nasze Kawasaki Z900 to wystarczy się z nami skontaktować i sprawdzić możliwości podczas dwugodzinnej jazdy testowej. Warto wspomnieć, że mamy kilka egzemplarzy dostępnych od ręki!

Czy skutery elektryczne są fajne?

Skutery i pojazdy elektryczne stają się powoli codziennością. Czy jednak warto pochylić się na tym rozwiązaniem i postawić na dwa koła ale napędzane silnikiem elektrycznym? Jakie są ich zalety, a

Czytaj więcej »