Site Overlay

Podsumowanie szkolenia “Bezpieczny powrót na drogę”

Podsumowanie szkolenia "Bezpieczny powrót na drogę"

W sobotę 26.02 nasz salon gościł ponad dwudziestu uczestników szkolenia, które zorganizowaliśmy wspólnie z SzkolenieMotocyklowe.pl Jaki był jego cel i czego dowiedzieli się uczestnicy?

Po co właściwie się szkolić skoro każdy z nas ma prawo jazdy?

Nie jest tajemnicą, że kursy na prawo jazdy są tworzone tak, aby kursant miał jak największe prawdopodobieństwo zdania egzaminu. W statystykach nie liczy się jakość zdawalności, a ich ilość. No i musimy zadać sobie pytanie ile my tak na prawdę jesteśmy się w stanie nauczyć jeżdżąc te kilkadziesiąt godzin? 

Szkolenia z zakresu doskonalenia techniki jazdy są skierowane dla osób, które mają prawo jazdy ale chcą podnosić swoje umiejętności. Wbrew pozorom nie chodzi tutaj o ćwiczenie składania się w zakrętach, a o podniesienie świadomości i bezpieczeństwa. Oczywiście dobre złożenie w zakręcie nie jest złe ale takie szkolenia odbywają się na sprawdzonych torach.

Kiedy ostatnio hamowałeś awaryjnie?

Zadając to pytanie wielu motocyklistów odpowiada, że tak na prawdę nigdy nie musieli hamować awaryjnie. Nie chodzi nam tutaj o mocne dohamowanie tylko o maksymalne ściśnięcie hamulców w celu jak najszybszego zatrzymania się. 

Aby zobrazować Wam hamowanie awaryjne najlepiej będzie przyjrzeć się samochodom. Kiedy hamujemy awaryjnie to nasz samochód włącza światła awaryjne i utrzymuje je nawet po zatrzymaniu. Jeżeli nigdy wcześniej Ci się to nie zdarzyło to oznacza, że nie hamowałeś awaryjnie. 

Jeżeli nigdy wcześniej nie hamowałeś awaryjnie to skąd będziesz wiedział, że zrobisz to prawidłowo, jeżeli będziesz musiał to zrobić? 

Czego nauczyliśmy się na szkoleniu w MotoRP?

Jak już wcześniej ustaliliśmy, szkolenia są potrzebne. Uczymy się tam co robić w razie sytuacji awaryjnej oraz jak nie popełniać prostych błędów. Nie mówimy tutaj o poważnych wypadkach ale np. szlifach przy małych prędkościach, które skutecznie uszczupla nasz budżet, a są wynikiem tylko i wyłącznie naszego niedopatrzenia.

Podczas szkolenia instruktor Piotr skupił się na zagrożeniach poziomych, które czekają na nas po okresie zimy.
Wydawać by się mogło, że po zimie wystarczy odpalić motocykl i można bezpiecznie jeździć. Mało kto pamięta jednak o tym, że mimo słonecznej pogody asfalt nie jest jeszcze nagrzany i ma on znacznie mniejszą przyczepność niż latem. Na drodze czekają na nas także zagrożenia związane z jej zanieczyszczeniami, takimi jak olbrzymia ilość piasku oraz dziury przypominające miejscami Wielki Kanion. To właśnie ten temat był motywem przewodnim naszego szkolenia, które później zahaczyło o tematy związane z prawidłową pozycją oraz ogólną techniką jazdy. 

Pora przejść do praktyki!

Już 26 marca planujemy kolejne szkolenie, tym razem na motocyklach!

Nawet najlepsza teoria jest niczym w przypadku braku praktyki. Dlatego też postanowiliśmy zorganizować dla Was specjalne szkolenie, które rozpocznie się w naszej siedzibie, a konkretniej to w naszym serwisie! Pokażemy Wam w jaki sposób prawidłowo sprawdzać stan techniczny motocykli, a także przekażemy kilka ciekawostek, które można wykorzystać podczas bieżącej pielęgnacji motocykla. 

Później uczestnicy szkolenia skierują się na plac szkoleniowy, gdzie instruktor Piotr przeprowadzi szkolenie praktyczne poruszające poniższe tematy:

  • omówienie podstaw: pozycja na motocyklu i podstawowe techniki kierowania – przeciwskręt, zmiana biegów, hamowanie
  • trening manewrowania – pokażemy i podpowiemy jak ciasno i sprawnie manewrować motocyklem bez podpierania się i odpychania nogami
  • trening bezpieczeństwa – pod okiem instruktorów HigH Szkoła Jazdy wykonasz hamowanie awaryjne oraz ominięcie przeszkody

Zbiórka słodyczy dla podopiecznych domu dziecka.

Wróćmy jeszcze na chwilkę do szkolenia, które odbyło się w minioną sobotę. Jak zawsze przy okazji wydarzeń w naszej firmie prowadziliśmy zbiórkę. Tym razem wsparliśmy dom dziecka w Pleszewie, który otrzymał od nas całkiem sporą paczkę słodyczy!