Site Overlay

Kolor motocykla i ubrania, a bezpieczeństwo

Kolor motocykla i ubrania, a bezpieczeństwo.

Ubranie motocyklowe to ten element, na którym nie można oszczędzać. Znaczy, ogólnie oszczędzanie na częściach do motocykla to niezbyt dobry pomysł ale w przypadku części czasami może się nam udać, a w przypadku ubrania już nie za bardzo. Czy zatem da się zwiększyć swoje bezpieczeństwo wybierając odpowiednie kolory?

Kiedyś, a dziś

Mówi się, że czarny nie wychodzi z mody i patrząc na motocyklistów można utwierdzić się w tym przekonaniu. Przeglądając oferty sklepów motocyklowych jeszcze kilka lat temu mieliśmy do wyboru dwa kolory: czarny i trochę mniej czarny. Wiązało się to z tym, że większość ubrań była skórzana, a tekstylna odzież raczkowała bądź nie wzbudzała w nas na tyle zaufania, abyśmy ją kupowali. Co jednak się zmieniło?

Każdy chce być indywidualny

Chęć wyróżnienia się z tłumu to właśnie to na co obecnie motocykliści stawiają najbardziej. Jeżeli zobaczymy kogoś z żółtym, fluorescencyjnym kaskiem i zielonymi butami na cukierkowo czerwonym motocyklu to w sumie nie będziemy zdziwieni. Po pierwsze dostrzeżemy go z odległości podobnej do odległości dzielącej nas z księżycem, a po drugie zapamiętamy. 

Oczywiście przykład ten jest dość mocno przekoloryzowany ale kolorowe kaski, wstawki fluo do kombinezonów czy jaskrawe kolory motocykli nie są dzisiaj niczym nowym, szczególnie wśród mniej doświadczonych kierowców. I tym sposobem właśnie…

Dwie pieczenie przy jednym ogniu

Bezpieczeństwo i indywidualizm to coś, co na motocyklu idzie w parze. Nie jest tajemnica, że motocyklista w czarnym ubraniu, na czarnym motocyklu wyjeżdżający z ciemnego lasu w dodatku posiadając starszy motocykl z standardową lampą jest słabo widoczny. Ten problem rozwiązują jasne ubrania, jasne kaski oraz jaskrawe malowania motocykli, które zwiększają naszą widoczność.  Drugą kwestią jest również komfort termiczny, który jasne obrania potrafią zapewnić. Po prostu jest nam w nich chłodniej z uwagi na to, że odbijają, a nie pochłaniają słońce, jak ma to miejsce w przypadku czarnych ubrań. 

Dlaczego więc nadal stawiamy na czerń?

Czerń jest jednak najbardziej popularnym kolorem, który jest wybierany przez motocyklistów. Nie tylko chodzi tutaj o ubrania w tym kolorze ale również motocykle w tych odcieniach. I jest to całkowicie zrozumiałe bo czarny jest po prostu łatwiejszy w utrzymaniu czystości. Na czarnym kombinezonie nie widać zabrudzeń, a owady, które będziemy mieli “przyjemność” złapać po drodze, po prostu będą niewidoczne. 

Choć nie jest prawdą, że jasne ubrania są trudniejsze w czyszczeniu. Dzisiejszy dostęp do specjalistycznych środków ogranicza naszą interakcję do wrzucenia kurtki do pralki, a potem jej rozwieszenia w celu wysuszenia. Chociaż należy pamiętać, że nasze ubrania, niezależnie od koloru, powinny być prane regularnie. Wpływa to nie tylko na ich wygląd ale również na to w jaki sposób takie ubrania “pracują” czyli przepuszczają powietrze i odpowiednio chłodzą lub ogrzewają nasze ciało. 

Bądź indywidualistą - to poprawia bezpieczeństwo!

Każdy element, który powoduje kontrast zwiększa naszą widoczność. Im więcej takich elementów, więcej mieszania kolorów i więcej indywidualizmu tym bezpieczniej na drodze. Po prostu dajmy się zauważyć!