Site Overlay

Co ma wspólnego Empire State Building z korkami w Poznaniu?

Co ma wspólnego Empire State Building z korkami w Poznaniu?

“Stodwudziestki piątki” to dość kontrowersyjny temat. Dla jednych jest to twór, który pozwala przeciętnemu zjadaczowi chleba uważać się za motocyklistę, a dla innych jest to możliwość sprawdzenia czy motocykle są dla nich. Ostatnio w tym całym “sporze” pojawiła się trzecia grupa, która po prostu nie lubi tracić czasu, a jest to grupa ludzi, którzy motocykle o pojemności 125ccm używają do przemieszczania się po mieście.

Sprawdziłem statystyki pokazujące średnią prędkość w danym mieście w Polsce. Statystyki są z 2017 roku, ale dobrze wiemy, że samochodów raczej przybywa, niż ubywa. Jak widzicie na grafice, po większości miast poruszamy się z prędkością ok. 35 km/h. Na przykładzie Poznańskiego centrum mogę śmiało powiedzieć, że do tej statystyki dołączyli prawdopodobnie prędkość tramwajów, które mają wyznaczone torowiska. Przejazd z jednej strony Poznania na drugą stronę Poznania w piątek o godzinie 16:00 w mniej niż godzinę jest takim wyczynem jak wejście na Empire State Building po schodach – da się, ale nie będzie to ani przyjemne, ani relaksujące. 

Jeżeli jesteśmy już przy Empire State Building, to wiecie, że tego kolosa mierzącego 443 metry wysokości wybudowano w 58 tygodnie? To mniej-więcej tyle co budowa trzech kilometrów drogi ekspresowej S5, z tym, że 80 lat później i w Polsce.

 

Co więc mają wspólnego korki w Poznaniu z Empire State Building?
Tak jak wcześniej wspominałem, wejść na Empire można schodami ale jest również coś takiego jak winda. I ową miejską windą można nazwać motocykle o pojemności 125ccm. I tutaj wchodzi cały na biało (lub w innym dostępnym kolorze) BN 125, który jest idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie sprawne poruszanie się po mieście. 

Zgodnie z obowiązującym prawem, takim motocyklem może poruszać się każdy posiadacz prawa jazdy kategorii B. z minimum 3 letnim stażem. Oznacza to, że stodwudziestkipiątki są w zasięgu prawie każdego, ale czy są dla każdego? 

Jak dobrze wiemy, jazda motocyklem to jazda motocyklem, bez względu na to, czy ma on 50ccm, 250ccm czy 1000ccm pojemności. Na każdy motocykl trzeba się odpowiednio ubrać, mieć kask dobrej jakości i o każdy motocykl trzeba odpowiednio dbać. Każdy motocyklista powinien mieć również bonus od ewolucji w postaci dodatkowego zmysłu, który potrafi nie tylko myśleć nad własną jazdą ale kontrolować to co robią inni uczestnicy ruchu. Nie zapominajmy jednak, że motocykle zostały stworzone dla ludzi, a motocykl o pojemności 125ccm jest nie tylko odpowiednim motocyklem dla osób stawiających pierwsze kroki na dwóch kołach ale jest także motocyklem, który może być po prostu praktyczny. 

Praktyczność ta w przypadku BN125 objawia się tym, że jest on stosunkowo mały i bardzo sprawnie będzie poruszał się w ulicznych korkach. Jego jednostka napędowa spokojnie da sobie radę nie tylko w miejskim zgiełku ale również dostarczy sporej frajdy z jazdy nawet poza miastem! No i przede wszystkim cena. Za niecałe 10 tysięcy złotych dostajemy nowy, pełnosprawny, dobrze wyglądający motocykl z gwarancją. No i w dodatku będzie nam palił około 3 litrów na 100km. 

Jeżeli ktoś natomiast nie widzi się na nakedzie, a jednak ceni sobie wszelkie plusy posiadania motocykla o pojemności 125ccm to powinien zainteresować się skuterami o tej pojemności! Dobrym przykładem miejskiego skutera jest Kawasaki J125, które dodatkowo łączy w sobie możliwość zamontowania kufrów. Jest też alternatywa dla tych, którzy w przyszłości widzą się na motocyklach sportowych ale na razie chcą nauczyć się jeździć i nabrać pewności, chodzi dokładnie o Kawasaki Z125, które niejednego zaskoczy swoim dynamizmem. 

Pamiętajcie, że motocyklami możemy bez problemu możemy jeździć buspasami, nie martwimy się gdzie zaparkować i podjeżdżając nim na spotkanie wyglądamy jak milion złoty. Czego chcieć więcej? 

Aaaa i jeszcze jedno, pod tym linkiem znajdziecie jeden z moich ulubionych kanałów na YouTube (Poza MotoRP) – Przejażdżki motocyklem po Nowym Jorku!

Wpadnijcie też na naszego fejsa – znajdziecie tam materiały, które mogą Was zainteresować!